V posledních letech se v čím dál více českých domácnostech zabydlují automatické kávovary a česká kávová kultura roste nejen ve velkých městech, ale i v těch nejmenších :) Podle výzkumu z minulého roku 51 % Čechů denně vypije 2-3 kávy, naopak ani jednu kávu si nedá 12 % lidí. V průměru připadá na každého z nás spotřeba 2,2 kilogramu kávy ročně, což je zhruba 275 espress za rok.Jenže není káva jako káva, pojďme se společně podívat na největší rozdíly.
1. ARABICA versus ROBUSTAV obou případech se jedná o druhy kávovníků (kterých je však ještě mnohem více, nicméně pro přípravu kávy se používají plody právě těchto dvou druhů), které se zásadně liší v chuti, podobě zrnek, obsahu kofeinu i způsobu pěstování. Lidé, kteří se kávou zabývají už déle, dávají jednoznačně přednost chuťově bohatší a zajímavější Arabice.
Pojďme se podívat na srovnání:
Arabica- obsahuju 2-3krát méně kofeinu než Robusta
- má však bohatější chuť díky vyššímu obsahu cukrů i lipidů, má i vyšší kyselost
- dá se v ní objevit široké spektrum chutí - od čokoládových, přes ovocné, až po květinové
- roste ve vyšších nadmořských výškách, je náročnější na pěstování i zpracování
Robusta- obsahuje více kofeinu, káva tak dokáže více nabudit
- chuť je spíše zemitá, hořká
- roste níže a není tak náročná na pěstování a zpracování
Z tohoto srovnání jasně vychází lépe Arabica. Nicméně pěstitelé Robusty v posledních letech přicházejí i s vysoce kvalitními, výběrovými robustami, které dokonce některé Arabicy chuťově předčí. Jste tým Arabica nebo Robusta? Pokud máte rádi z obojího něco, mohla by vás zaujmout naše Espresso směs, kde je 80% podíl Arabicy z Guatemaly a 20% podíl Robusty.
2. VÝBĚROVÁ KÁVA versus KOMODITNÍ KÁVADalší základní dělení ve světě kávy je to na "výběrovky" a "komoditky". Výběrové kávy splňují přísná kvalitativní kritéria - cuppingové skóre nad 80 bodů (skóre, které udělují profesionální degustátoři kávě před uvedením na trh), známé místo původu, často i konkrétní farma, odkud káva pochází a kde byla zpracovávána, a víme, o jakou odrůdu se jedná. Cesta výběrové kávy až do našeho šálku je velmi dobře zmapována jak u producentů, tak u zpracovatelů. Pražírny pak pečlivě hlídají, o jakou šarži se jedná a kdy byla káva upražená.
Komoditní káva je pak přesný opak - káva je často plná defektů, kvalita zrn je velmi různá a nikým nekontrolována. Zákazníci pak nemají šanci rozpoznat, jestli zrnka nebyla napadená škůdci, plesnivá, nedozrálá nebo přezrálá. Aby byla zakryta jejich nedokonalost, jsou zrna často pražena velmi tmavě. Většina této kávy míří do regálů supermarketů v pomleté nebo instatní podobě. Taková káva pak poskytuje minimum chuťových zážitků, mezi lidmi je však stále velmi oblíbená. Instatní kávu pije podle průzkumu z toku 2017 celkem 61 % Čechů.
Výběrová káva zatím tvoří pouze 5 % světového trhu s kávou, nicméně dobré pražírny a kavárny pracují na šíření osvěty, aby si konzumenti více hlídali, co pijí a v kávě kromě kofeinu hledali i chuťový zážitek :) A my se snažíme o totéž. Všechny naše kávy jsou výběrové (s výjimkou Espresso směsi, která obsahuje 20 % nevýběrové robusty), víme odkud pocházejí a lidé, kteří s kávou pracují, dostali férové ohodnocení. Náš pražič Tom se pak stará o to, aby ze zrnek dostal to nejlepší a vám dorazila čerstvě pražená káva plná chutí a vůní.
Užívejte život plnými doušky ,
Za Upraženo Adéla