Je to jako s vínem, každé chutná jinak. V zimě si dáte radši červené, zatímco teplejším dnům dominuje vychlazený bílý Sauvignon. Nebo třeba úplně jiné. S kávou je to stejné. Káva z Brazílie nebo Asie se diametrálně liší od kávy z Etiopie – kolébky kávového průmyslu.
A stejně jako si chcete vychutnat dobrou sklenku vína, je třeba vědět, jakou kávu si pořídit domů, abyste z ní měli ten správný zážitek. Níže popsaný obrázek vysvětluje, která země vládne jakou chutí. Ale i přes to je někdy těžké chutě správně rozpoznat, a proto doporučujeme zkoušet a zkoušet a zkoušet. Vše srovnávat, zapisovat, ochutnávat, vyškrtávat co nesedí a nechávat ty, které si zamilujete. Pro tyto případy doporučujeme zkouknout naše testovací balíčky za zvýhodněnou cenu.
Někdy se ale může stát, že vám kávy budou splývat v jedno. Je to tím, že kávu ochutnáváte třeba jednou za čas a opravdu nemáte dva rozdílné vzorky vedle sebe – zvlášť pokud jste kávový začátečník. Proto je dobré ochutnat dvě hlavní země najednou, díky kterým zjistíte, že kávový původ má opravdu velký vliv na její výslednou chuť. A těmi jsou Etiopie a Brazílie.
Africká káva, zvláště Etiopie, dominuje sladkokyselou a ovocnou chutí. V oblibě je hlavně u těch, kteří nemusí mít kávu tak „hořkou“. Právě kyselost je hlavním znakem zmiňované Etiopie. Kyselost a intenzivní ovocné a oříškové tóny. Naopak Brazílie je úplným opakem. Je silná, robustní a dodává kávě specifickou hořkost. Sice v ní také najdeme kyselé tóny, ale ne tak intenzivní jako v Etiopii. Chuť je spíše čokoládová s oříškovou příchutí.
Abyste poznali kávové tóny ochutnávejte kávu vždy ve formě espressa. Cappuccino je sice oblíbené díky mléku, které zjemňuje intenzitu kávy, ale právě díky zjemnění je těžké rozpoznat její opravdovou chuť. Pokud nefandíte espressu, udělejte si americano (do kávy přidejte 100 – 150 ml horké vody), které nebude tak silné.
Doufáme, že se dáte do zkoumání a najdete si takovou kávu, která vám naprosto sedne. A pokud byste si stále nebyli jistí. Jsme tu pro vás.
Váš tým z
Upraženo.cz