Dnes se podíváme na to, jak si skvělý šálek kávy připravit doma. Existuje mnoho způsobů a alternativních příprav kávy, které zvládne každý. Pro perfektní chuť je potřeba dodržet pár zásad :)
1. Kvalitní zrnka
Nejdůležitější bod! Kvalitní kávu až na výjimky nenajdeme v supermarketu. Pokud chceme doma docílit opravdu perfektní chuti kávy, měli bychom hledat pražírny, které pracují s výběrovou kávou. Na začátku budeme objevovat a zkoušet, jaká káva nám chutná nejvíce, protože jak se říká "tisíc lidí, tisíc chutí", někdo dává přednost kávě jemné, někdo kyselé nebo hořké. V chuti kávy se promítá odrůda, podnebí, geografické podmínky nebo počasí, které při pěstování panovalo. Začít můžete třeba našim degustačním balíčkem.
2. Namletou kávu spotřebujte co nejdříve
Namletá zrnka kávy rychle vyvoní a ztrácí na síle. Ideální je mít doma mlýnek a před každou přípravou si zrnka čerstvě namlít. Na mlýnku doporučujeme nešetřit. Ty levné nejsou tak kvalitní a mohou nasekat více škody než výborných šálků kávy. Z dlouhodobějšího hlediska se vyplatí do mlýnku investovat a koupit takový, na kterém si můžete zvolit hrubost mletí, což už dneska umí také mnohé ruční mlýnky. Na našem e-shopu najdete ruční mlýnek HARIO.
Pokud se ale doma chcete mletí vyhnout, můžete si kávu nechat umlít u nás. Do poznámky k objednávce stačí napsat, na jakou přípravu bude káva použita a my se o to postaráme. Pro zachování kvality byste tuto namletou kávu měli skladovat v uzavřené, vzduchotěsné nádobě a spotřebovat ji co nejdříve.
3. Rozlišujte hrubost mletí kávy
Jak určit správnou hrubost mletí? Záleží na tom, jakým způsobem se chystáte kávu připravovat.
Zde malá nápověda:
A) Pákový kávovar - jemné mletí
B) French press - Velmi hrubé mletí
C) Moka konvička - Střední mletí
D) Chemex, Hario V60 - Hrubé mletí
E) Džezva - Velmi jemné mletí
Pokud je káva namletá nevhodně, chuť nedosáhne požadované kvality. Například pokud byste doma měli french press a zrnka si namleli příliš najemno, sedlina by pronikla sítkem a káva by byla znečištěná a moc silná.
4. Pozor na teplotu vody
U jednotlivých příprav si dávejte pozor na teplotu vody. V případě "zalévaných příprav", jako je Frenchpress, Chemex, Hario nebo Aeropress, kávu zalévajet vodou o teplotě mezi 90 a 95 stupni. Poradíte si i bez teploměru, stačí, když vodu necháte ve varné konvici půl minuty až minutu odstát a ona zchladne na ideální teplotu. Pokud kávu zalijete vroucí vodou, spálí se a chuť kávy nebude taková, jakou si přejeme. Opakem je pak příprava kávy v moka konvičce, kde voda projde varem. Doporučujeme tuto přípravu kávy pozorně hlídat, aby se vám káva nespálila.
Tohle byly čtyři tipy pro přípravu skvostné domácí kávy jako z vaší oblíbené kavárny. Skvělou výběrovou kávu si nyní můžete vybrat u nás na e-shopu.